Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суші 1907 року, та пунктом 2 ст. 35 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року (Протокол I) забороняється застосовувати зброю, снаряди, речовини та методи ведення військових дій, здатні завдати надмірних пошкоджень або надмірних страждань. Міжнародним правом встановлені обмеження щодо способів використання дозволених видів зброї та методів ведення військових дій – забороняється атакувати або бомбити незахищені міста, селища, житлові будинки чи споруди, у тому числі лікарні, шпиталі тощо, за умови, що ці будівлі та міста не використовуються для військових цілей.
Луганським обласним правозахисним центром «Альтернатива» була підготовлена публікація «Руйнування медичної інфраструктури як незаявлена ціль російської армії», в якій наведене коротке викладення 65 фактів обстрілів російськими військовими закладів охорони здоров’я на території України в період з 24 лютого по 31 травня 2022 року. Інформація була отримана з відкритих джерел, зокрема національних ЗМІ, соціальних мереж, заяв офіційних осіб та публічних свідчень очевидців.
Переважна більшість закладів охорони здоров’я була пошкоджена/зруйнована внаслідок збройних атак російської армії у перші місяці повномасштабної агресії РФ на Україну. Факти обстрілів об’єктів медичної інфраструктури зафіксовані в усіх регіонах, в напрямку яких здійснювався російський наступ, а саме в Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській, Київській областях та місті Київ. Деякі заклади зазнавали атак з боку армії РФ неодноразово.
Для завдання ударів по об’єктах охорони здоров’я російськими військовослужбовцями використовуються ракетні комплекси, важка артилерія, реактивні системи залпового вогню, що є зброєю невибіркової дії. На дільницях, де засоби протиповітряної оборони України відсутні або їх кількість недостатня для захисту повітряного простору, зафіксовано роботу російської авіації – було скинуто авіабомби на медичні установи Маріуполя, Чернігова та ін.
Публікація «Руйнування медичної інфраструктури як незаявлена ціль російської армії» доступна в українській, англійській та російській версіях.