Хроніка війни: ситуація на окупованих територіях у лютому 2023 року

13.03.2023

Вже понад рік триває повномасштабна загарбницька війна в Україні. Під тимчасовою окупацією РФ залишаються населені пункти Луганської, Донецької, Запорізької, Харківської областей, лівобережжя Херсонщини та Крим. Щодня місцеве населення захоплених регіонів зазнає тиску з боку російських військових та тимчасової влади. Спостерігаються численні випадки мародерства майна та викрадення транспортних засобів.

Окупанти продовжують проводити фільтраційні заходи щодо мирного населення. Насамперед це стосується тих, хто працював в українських державних установах і відмовляється співпрацювати з російською окупаційною адміністрацією та виходити на роботу або проявляє проукраїнську позицію.

Через постійний виток інформації, перевіряються телефони дітей у школах, в окупаційних адміністраціях встановлюють обладнання для повного контролю

інтернет-трафіку співробітників та відвідувачів. Місцеве населення будь-якими способами примушують отримувати паспорти РФ. В Маріуполі всі протестантські та неправославні церкви потрапили під заборону.

Через велику кількість поранених військових РФ страждає медична система окупованих населених пунктів: на базі місцевих медичних установ розгортаються військові шпиталі з обмеженим доступом місцевого населення до медичних послуг. Через нестачу лікарів, в окупованих населених пунктах для волонтерів планують організувати курси навчання сестринській справі. У зв’язку з великою кількістю загиблих військовослужбовців ОРДЛО співробітники моргів не справляються зі своїми обов’язками. Зафіксовано випадки, коли людей зупиняли на вулиці, відвозили у морги та змушували кілька годин там відпрацювати.

Окрему увагу РФ приділяє дітям та молоді. Органи влади Росії керують масштабною мережею таборів та інших установ, що розташовані в окупованому Криму й у самій РФ, в яких протягом минулого року утримувалося не менше 6000 дітей з України. Проводиться поспішне усиновлення та переселення дітей, переміщення дітей на територію РФ без явної згоди батьків, утримання без зв’язку з їхніми сім’ями, тривала опіка над дітьми, а також політична та ідеологічна обробка. Такі випадки є порушенням Конвенції про права дитини та Женевських конвенцій.

На окупованих територіях діють загони «Юнармії» – всеросійського дитячо-юнацького військово-патріотичного громадського руху, до якого активно залучаються місцеві діти та підлітки. У школах дітей змушують співати гімн РФ, писати листи та надсилати малюнки російським військовим.

У Криму почали відкриватися пропагандистські організації – т.зв. «Регіональні відділення російського руху дітей та молоді «Рух Перших».
Створено «комісії у справах неповнолітніх», що виписують батькам штрафи за підозри на навчання дітей онлайн в українських школах.

Незважаючи на існуючі ризики та репресії, українці Криму продовжують боротися за визволення своєї малої батьківщини. Будь-який акт непокори, хоч би яким він був малим, є потужним виступом проти окупантів та їхніх спроб стерти українську культуру та ідентичність. Нові графіті, плакати та жовті стрічки нагадують, що ЗСУ близько і Україна скоро повернеться.

ЛОПЦ «Альтернатива» продовжує відстежувати ситуацію на тимчасово непідконтрольній території України внаслідок російської збройної агресії. Більш детальну інформацію з оглядом подій у лютому 2023 року зведено у бюлетені «Життя в окупації».

Головні тематики випуску:
– терор російської армії та окупаційних адміністрацій;
– примусова мобілізація;
– гуманітарна ситуація в окупованих населених пунктах;
– пропаганда та насильницька русифікація;
– ситуація в окремих районах Донецької, Луганської областей та Криму;
– опір українців російській окупації.

Матеріали доступні в українській, російській, англійській версіях.

Співпраця

    *Натискаючи на кнопку, Ви, автоматично погоджуєтеся з Умовами використання сайту
    ×