Обстріл музеїв як спроба знищення української ідентичності

14.02.2023

З першого дня повномасштабного вторгнення РФ на територію України об’єктами агресії РФ є не лише українські військові, цивільне населення чи об’єкти критичної інфраструктури, але й об’єкти культурної спадщини країни. Російські бомби та ракети руйнують бібліотеки й музеї, церкви й мечеті, університети й театри.

За даними Міністерства культури та інформаційної політики України, станом на 25 грудня 2022 року через російську агресію збитків зазнали 1189 об’єктів культурної інфраструктури, без урахування пам’яток культурної спадщини. З них 446 об’єктів повністю зруйновані. Найбільших втрат і збитків культурна інфраструктура зазнала в Донецькій, Київській, Харківській, Луганській, Миколаївській, Запорізькій, Сумській та Херсонській областях.

Основна ціль атаки російських окупантів на об’єкти культурної спадщини України – це знищення української ідентичності.

Музеї, бібліотеки, монументи є архівами пам’яті, що призначені зберігати культурні цінності та згадки про минуле. Немає української спадщини ― немає української пам’яті, немає української ідентичності. Коли пам’ять народу зникає, то подальше існування цього народу опиняється під загрозою.

В Україні нараховується близько п’яти тисяч різноманітних музеїв різних рівнів підпорядкування – національного, регіонального, муніципального. За останні роки відкрилося багато приватних музеїв.  В 2022 році заклади, які десятиліттями формували свої колекції та зберігали пам’ять поколінь, через російську агресію опинилися перед загрозою руйнації.

Станом на 25 грудня 2022 року через артилерійські, ракетні та авіаційні обстріли російської армії постраждали 63 музеї та галереї, з яких 22 заклади зруйновано, 41 – пошкоджений. Більшість припадає на Донецьку (37%) та Харківську (11%) області.

Багато музеїв ще до початку повномасштабної війни самотужки готувалися до військових загроз, не чекаючи інструкцій від держави. Працівники складали списки експонатів першої та другої групи на евакуацію, шукали пакувальні матеріали, серед співробітників проводилися спеціальні тренінги. Тому коли почалася пряма загроза, вони зреагували моментально ― збирали колекції, оперативно пакували експозиції, переносили експонати в сховища та інші безпечні місця.

Окрім фізичного пошкодження/руйнації музеїв російськими обстрілами, має місце величезна  проблема викрадення росіянами музейних колекцій на окупованих територіях. Були спустошені фонди Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка, Херсонського обласного та Мелітопольського краєзнавчих музеїв, Художньої галереї імені Альберта Гавдзинського у Новій Каховці.

Росіяни не лише грабують українські музейні колекції, а й викрадають співробітників закладів. 10 березня 2022 року була викрадена директорка краєзнавчого музею Лейла Ібрагімова. За кілька годин її відпустили, і згодом вона змогла виїхати з окупованої території. 30 квітня була викрадена інша працівниця цього ж музею – головна зберігачка фондів 60-річна Галина Кучер. Також у квітні викрали директора краєзнавчого музею в селі Осипенко Запорізької області Олега Будяка.

В даній публікації, підготовленій Луганським обласним правозахисним центром «Альтернатива», представлені наслідки обстрілів сімнадцяти музеїв в Донецькій, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та місті Київ в ході російсько-української війни в період з 24 лютого 2022 року по 25 січня 2023 року.

Інформація була отримана з відкритих джерел, серед яких національні ЗМІ, соціальні мережі, заяви офіційних осіб та публічні свідчення очевидців.

Публікація доступна в українській, англійській та російській версіях.

Співпраця

    *Натискаючи на кнопку, Ви, автоматично погоджуєтеся з Умовами використання сайту
    ×