Якщо на Чорнобильській АЕС окупанти «господарювали» п’ять тижнів, після чого були вимушені її залишити в рамках свого відступу з Київської області, то контроль над Запорізькою станцією вони здійснюють дотепер – тероризують персонал, обстрілюють її територію та створюють прямі ризики для ядерної безпеки.
Ведення активних бойових дій в районі розташування Запорізької АЕС, перебування військових РФ на майданчику атомної станції та їхні непередбачувані дії можуть призвести до низки катастрофічних наслідків. Зокрема, до унеможливлення виконання персоналом безпосередніх функцій з керування енергоблоками, перешкоджання застосуванню додаткових технічних засобів, впроваджених на енергоблоках ЗАЕС з урахуванням досвіду аварії на АЕС Фукусіма, та перешкоджання підрозділам Державної служби з надзвичайних ситуацій України гасіння пожеж та реагування на інші можливі аварії. Крім того, дії російських військових можуть призвести до унеможливлення захисту персоналу та населення тимчасово окупованої території в районі розташування ЗАЕС в умовах ядерної/радіаційної аварії тощо.
23 листопада 2022 року під час чергової масованої ракетної атаки російської армії по території України, внаслідок зниження частоти в енергосистемі через пошкодження енергетичної інфраструктури відбулось спрацювання аварійного захисту на Рівненській, Південноукраїнській та Хмельницькій АЕС. Усі енергоблоки цих станцій були автоматично відключені від електромережі. Тимчасово окупована Запорізька АЕС перейшла в режим повного блекауту із запуском всіх дизель-генераторів. Таким чином, уперше за 40-річну історію української атомної енергетики всі енергоблоки АЕС були відключені. Звісно, подібна ситуація передбачена регламентами експлуатації атомних станцій, які обладнані надійними системами безпеки, а персонал має необхідний рівень кваліфікації та знань задля оперативного реагування. Але незважаючи на це, завжди існує реальна небезпека ядерної та радіаційної катастрофи, що несуть обстріли всієї території України російськими крилатими та балістичними ракетами, та величезний ризик ураження атомних станцій.
В даній публікації, підготовленій Луганським обласним правозахисним центром «Альтернатива», представлені наслідки захоплення двох атомних електростанцій України – Запорізької та Чорнобильської в ході російсько-української війни в період з 24 лютого по 20 грудня 2022 року.
Інформація була отримана з відкритих джерел, серед яких національні ЗМІ, соціальні мережі, заяви офіційних осіб та публічні свідчення очевидців.
Публікація доступна в українській, англійській та російській версіях.