Енергетичний фронт України під прицілом російської армії

02.11.2022

Однією з цілей ракетних та артилерійських ударів російської армії є інфраструктура житлово-комунального господарства, що складає важливу частину систем життєзабезпечення населених пунктів. Об’єкти енергетичної сфери разом з комунікаціями водо- та газопостачання постійно піддаються ворожим обстрілам, що призводять до перебоїв з електро- та теплопостачанням, а іноді й до повного припинення надання відповідних послуг.

Вкрай масовий характер пошкоджень і руйнувань, продовження активних бойових дій на значній частині території України, постійна зміна лінії фронту, а також відсутність фізичного доступу до великої кількості населених пунктів ускладнюють можливості для проведення детальної, пооб’єктної, всеохоплюючої оцінки пошкоджень та руйнувань.

Згідно з інформацією Національної ради з відновлення України від наслідків війни, 35% генеруючих потужностей знаходяться на окупованих територіях. Запорізька АЕС, що є найбільшою в Європі атомною

електростанцією, розташована в окупованому Енергодарі з обмеженим доступом до її належного обслуговування. Також на непідконтрольних українській владі територіях знаходяться Запорізька, Луганська та Вуглегірська ТЕС; захопленою залишається Каховська ГЕС. Близько 30% сонячної генерації та понад 90% вітрогенерації знаходяться на окупованих територіях в Херсонській, Запорізькій, Миколаївській областях.

10 жовтня російська армія здійснила наймасштабнішу атаку на енергетичну систему України з початку війни. Внаслідок масованого обстрілу сталося потрапляння по об’єктах критичної інфраструктури, зокрема по системі енергопостачання у восьми областях (Дніпропетровська, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Миколаївська, Рівненька, Сумська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька) та м. Києві.

11, 17, 18, 19 жовтня територія України знову піддалася обстрілам ракетами та іранськими безпілотниками-камікадзе Shahed-136. Загалом протягом жовтня 2022 року агресор здійснив більше атак на об’єкти української енергетики, ніж за всі попередні місяці війни. Із 85 атак, що мали місце з 24 лютого, 51 прийшлася на жовтень.

За період повномасштабного вторгнення було повністю зруйновано 3 теплоелектроцентралі (в Охтирці Сумської області, Кременчуці Полтавської області та Чернігові), серйозно постраждали Харківська ТЕЦ-5, Київські ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6, низка теплових електростанцій піддалися обстрілам російської армії, серед яких Слов’янська, Зміївська, Криворізька, Бурштинська, Ладижинська та Придніпровська. Задля стабілізації енергетичної системи по всій території України були запроваджені обмеження на користування електроенергією, введені графіки віялових відключень електрики.

Вісім місяців спостерігається максимальне застосування російською армією невибіркових військових дій по відношенню до об’єктів критичної інфраструктури, що призводить не тільки до руйнації комунікацій, але й до чисельних зупинок у постачанні життєво необхідних ресурсів для цивільного населення України.

Порушуючи всі норми міжнародного права, російські сили завдають ударів по цивільній інфраструктурі України, намагаючись терором перекрити військові поразки та змусити політичне керівництво держави піти на поступки агресору. Атакуючи об’єкти енергетики, РФ створює всі передумови для настання в країні гуманітарної катастрофи, адже без електроенергії неможливе стале водопостачання, робота каналізації, централізоване опалення, користування мобільним зв’язком.

В даній публікації, підготовленій Луганським обласним правозахисним центром «Альтернатива», представлені  наслідки обстрілів восьми підприємств енергетичної сфери України (Кременчуцька ТЕЦ, Охтирська ТЕЦ, Слов’янська ТЕС, ТЕЦ-2 «Есхар», Харківські ТЕЦ-3 та ТЕЦ-5, Зміївська ТЕС, Чернігівська ТЕЦ) в ході російсько-української війни в період з 24 лютого по 20 жовтня 2022 року.

Інформація була отримана з відкритих джерел, серед яких національні ЗМІ, соціальні мережі, заяви офіційних осіб та публічні свідчення очевидців.

Публікація доступна в українській, англійській та російській версіях.

Співпраця

    *Натискаючи на кнопку, Ви, автоматично погоджуєтеся з Умовами використання сайту
    ×