На шляху до перехідного правосуддя

01.03.2021

На зустрічі громадськості під час обговорення негативних наслідків збройного конфлікту на цивільне населення так чи інакше підіймається тема правосуддя перехідного періоду, адже вона включає в себе як підготовку законодавства щодо притягнення до відповідальності осіб, що скоювали злочини під час конфлікту, так і надання соціальних гарантій для різних категорій постраждалих осіб.

Розмова з людьми, які на власні очі бачили, як розгорталися події на початку збройного протистояння, завжди викликає жваві дискусії навколо того, хто винний, хто має нести відповідальність, як можна було не допустити військових дій. Все це можна віднести до одного з напрямків перехідного правосуддя – встановлення істини. Дискусії навколо цього будуть точитися ще не один рік. В той же час це потребує системного та структурованого підходу та відповідного законодавства.

Ці та інші питання обговорювалися на зустрічі з представниками громадянського суспільства в Краматорську.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій на початку 2021 року завершило розробку проєкту закону «Про державну політику перехідного періоду» і направило на розгляд для надання пропозицій центральним органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, науковому та експертному середовищу, громадським організаціям та ін.

Законопроєкт передбачає уніфікацію підходів щодо тимчасово окупованих територій у Донецькій і Луганській областях та в Криму; запровадження елементів перехідного правосуддя; закріплення соціальних гарантій для мешканців тимчасово окупованих територій; окреслення засад відновлення діяльності органів правосуддя на деокупованих територіях тощо. Серед іншого законопроєкт визначає загальні засади відповідальності, амністії та люстрації за дії під час тимчасової окупації територій України.

З текстом законопроєкту можна ознайомитися тут

Поділитись у

    *Натискаючи на кнопку, Ви, автоматично погоджуєтеся з Умовами використання сайту
    ×