Чергова зустріч представників ЛОПЦ «Альтернатива» з громадськістю відбулася у Вугледарі – невеличкому місті на Донеччині, що знаходиться в 35 км від лінії розмежування. На цей раз правозахисники більш детально розповіли про роботу над поданням до Міжнародного кримінального суду, яке стало логічним продовженням роботи з документування фактів порушень прав людини у збройному конфлікті.
Міжнародний кримінальний суд є постійним органом, що уповноважений здійснювати юрисдикцію щодо осіб, відповідальних за найсерйозніші злочини, що викликають занепокоєння міжнародного співтовариства і доповнює національні органи кримінальної юстиції (стаття 1 Римського статуту).
Справа «Ситуація в Україні» є об’єктом попереднього розслідування Міжнародного кримінального суду з 25 квітня 2014 року. Відповідно до Римського статуту Суд вступає в дію в тих випадках, коли національні влади не здатні або не бажають розслідувати і піддавати кримінальному переслідуванню воєнні злочини.
В даний час, в умовах триваючого збройного конфлікту, український уряд не здатний вести розслідування і проводити кримінальне переслідування належним чином.
Неспроможність компетентних державних органів України провести належне розслідування обумовлена відсутністю контролю українського уряду над частиною територій Донецької та Луганської областей (місцями скоєння ймовірних військових злочинів і / або місцезнаходженням осіб, які їх вчинили), а також недосконалістю українського законодавства в аспекті притягнення до відповідальності за воєнні злочини і злочини проти людяності.
Громадські правозахисні організації поряд з державними органами беруть активну участь в підготовці подань до МКС на підставі зібраних фактів порушень прав людини на Донбасі.
Протягом 2016-2019 років ЛОПЦ «Альтернатива» проводив моніторингові дослідження дотримання норм міжнародного права під час збройного конфлікту на Сході України.
Дані дослідження включали в себе моніторингові візити в зону збройного конфлікту, інтерв’ю з особами, що володіють релевантною інформацією, аналіз відкритих джерел, направлення інформаційних запитів до органів державної влади України тощо. Зокрема, було проведено 98 глибинних інтерв’ю зі свідками, потерпілими та іншими особами, що володіють відповідною інформацією, направлено 115 інформаційних запитів до компетентних державних органів України, проведено (35) моніторингових візитів на підконтрольну уряду України частину Донецької і Луганської областей.
Результати моніторингових досліджень містяться в звітах організації «Заборонена мішень: медичні заклади під обстрілами» і «Тест на виживання: житлово-комунальні будні цивільного населення в зоні конфлікту», які були використані під час підготовки подання до МКС.