Відновлення правосуддя і діалогу в конфліктних регіонах – два аспекти правосуддя перехідного періоду

25.07.2019

25-26 червня члени платформ CivilM + і CSP зустрілися на семінарі експертів «Відновлення справедливості і діалогу в конфліктних регіонах ОБСЄ – два аспекти правосуддя перехідного періоду».

 

Сафі вант Ленд, Impunity Watch, серед інших проблем, зазначила, що, коли мова йде про правосуддя перехідного періоду, діяльність часто зосереджена на наслідки конфлікту, і не приділяється достатньої уваги його корінним причин. Ще однією проблемою є незалученість всього суспільства і, зокрема, маргіналізованих груп в розробку правосуддя перехідного періоду – групи жертв часто залишаються осторонь від мирних процесів. Вона також зазначила, що, як правило, зацікавлені сторони віддають перевагу кримінального правосуддя, але коли в перехідний період здійснюється тільки цей компонент процесу здійснення правосуддя, він не обов’язково надає засоби правового захисту і відновної роботи.

 

Обговорюючи досвід балканських країн, експерти погодилися із заявою пані вант Ленд про те, що, хоча офіційно війна і обстріли вже припинені, конфлікти в суспільстві все ще тривають. Однією з причин цього є зосередженість на кримінальне правосуддя і нездатність визначити, яким чином правосуддя може направляти миробудівництво. Судові процеси не вплинули на громадську думку, і тому примирення все ще не до кінця реалізовано.

Ізабела Кісіч, Гельсінський комітет з прав людини в Сербії, зазначила, що найбільш складною справою є створення єдиного наративу. Вона вважає, що Сербія зовсім не змінила свого наративу, і погляди, які були широко поширені на початку конфлікту, до сих пір присутні в публічному дискурсі. Реформування інститутів і створення наративу повинні бути нерозривними процесами. Одним з найкращих інструментів в цьому процесі є шкільна освіта, яке може внести стійкі зміни в розповідь і чесне роздум про минуле.

 

Говорячи про досвід Грузії в сфері правосуддя перехідного періоду, колишній державний міністр Грузії з питань примирення і громадянської рівності Паата Закареішвілі зазначив, що цей процес надмірно політизований, і спроби здійснити правосуддя перехідного періоду в Грузії практично відсутні. Існує кілька окремих судових процесів, але не робиться спроб створити комісію по встановленню істини або будь-якої іншої інституційний механізм, який би зайнявся цим питанням.

Валерій Новиков, Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива”, зазначив, що в даний час в Україні існує кілька проектів концепції правосуддя перехідного періоду, але вони повинні пройти через широке обговорення в суспільстві, оскільки існує багато видінь процесу і підходів до нього, але якщо суспільство не знайде консенсусного рішення, правосуддя перехідного періоду не буде ефективним.

 

Інформація надана civilmplus.org

Співпраця

    *Натискаючи на кнопку, Ви, автоматично погоджуєтеся з Умовами використання сайту
    ×